fbpx

Трајковски: За Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ и нема друга визија освен европската

Соопштение за јавност На вечерашниот митинг во Кисела Вода, кандидатот за пратеник во Изборна единица 1 од редовите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Горан Трајковски им порача на присутните граѓани: „Ние точно знаеме дека европскиот пат е тежок, но за нас нема друга алтернатива освен ЕУ и нема друга визија освен европската. И ние работиме […]

Маричиќ: Важна промена, државните енергетски компании ќе станат сопственост на граѓаните

Соопштение за јавност „Воведуваме огромна промена, државните енергетски компании ги даваме во рацете на граѓаните“, објави вечерва на митингот со граѓаните на Општина Кисела Вода, меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, кој е дел од листата на Социјалдемократскиот сојуз и Коалицијата за европска иднина во Изборната единици 1. Маричиќ најави дека […]

Ковачевски: Со ВМРО ДПМНЕ повторно ќе ја пропуштиме нашата шанса и ќе заглавиме во изолација

Соопштение за јавност Со ВМРО повторно ќе ја пропуштиме нашата шанса, а Мицкоски за тоа ќе ја обвинува ЕУ бидејќи тој не е човек кој презема одговорност за ништо, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на митингот на Коалицијата за европска иднина вечерва во Охрид. -Сега повторно слушаме како ВМРО ДПМНЕ сее страв дека со […]

Костадиновска-Стојчевска: Само со СДСМ има европска иднина, нема време за враќање во мрачното минато на ДПМНЕ

Соопштение за јавност „Вистински промени во македонското општество се можни само со следење на европскиот пат и со членство во европското семејство. Нашата држава нема друга алтернатива. Нашите работници и пензионери немаат друга опција за подобар живот, за достоинствено вреднување на нивниот труд, за посигурна иднина за своите деца и внуци”, порача потпретседателката на СДСМ, […]

Ковачевски: Изборот е меѓу надеж и безнадежност, меѓу мораториум и европска иднина

Соопштение за јавност На 8-ми мај изборот нема да биде само помеѓу партии и кандидатски листи. Изборот на 8-ми мај е многу посуштински за сите нас како граѓани на оваа држава, меѓу надеж и просперитетна иднина со СДСМ или безнадежност и вражање 10 години назад со ВМРО-ДПМНЕ, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на митингот […]

Митрески од Охрид: На Македонија и е потребна ЕУ за побрз развој и подобар стандард, нема да останеме заложници на лагите на ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение за јавност „На Македонија и е потребна Европската унија за побрзо да ги донесеме европските стандарди дома. За платите и пензиите да растат побрзо, да се развиваме инфраструктурно. Да го унапредиме и развиваме туризмот. За да живееме просечен европски живот, без грижи дали некој ќе може да ги плати сметките, дали ќе обезбеди огрев, […]

Ковачевски: Со СДСМ пензионерите ќе имаат 20.000 денари минимална пензија

Соопштение за јавност Гарантираме 20.000 денари минимална и 30.000 денари просечна пензија, но и многу други финансиски мерки за поддршка на нашите пензионери. Оваа програма е остварлива и нема откажување додека секој ред од неа не стане наша реалност. – истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на предизборниот митинг на СДСМ и Коалицијата за европска […]

Ковачевски: Гарантираме 30.000 денари просечна пензија, пензионерите ја изградија оваа држава

Соопштение за јавност Јас и моите другари од СДСМ и од коалицијата за европска Македонија сме подготвени да работиме ден и ноќ за да го реализираме она што стои во нашата програма. Гарантираме 30.000 денари просечна пензија, но и многу други финансиски мерки за поддршка на нашите пензионери. – порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски […]

Трајковски: Уште повисоки пензии во новиот мандат, за подобар живот за пензионерите

Соопштение за јавност Кандидатот за пратеник од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија , Горан Трајковски вечера во Кисела Вода рече: Изминативе седум години напорно работевме. Во сите кризи, и пандемија, и економска криза и енергетска криза, Владите предводени од СДСМ успеаја да направат многу. Обезбедивме повисоки плати, пензии, поддршка за бизнисите, за домашните компании. Во најтешкото […]

Ковачевски: ЕУ е единствената шанса за суштинска промена во Македонија, нема откажување од иднината

Соопштение за јавност Нашиот главен фокус останува членството во Европската Унија. ЕУ е единствената шанса Македонија да се промени и да напредува. Едноставно, друг начин нема, друга опција не постои. Со членството во ЕУ ќе се случи вистинска и суштинска промена кон подобро во нашата земја. – рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од предизборниот […]