fbpx

Заев на трибина во Гостивар: Духот на Гостивар го потврдивме низ целата држава, едно општество е единствениот исправен пат кон подобра иднина

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

„Гостивар е изворот на концептот едно општество за сите и тој негов дух го потврдуваме низ целата држава“, порача претседателот Зоран Заев на граѓанска трибина во Гостивар.

„Гостивар отсекогаш бил пример за мултиетничноста, пример на единство и сплотеност. Тоа е иднината, тоа единство и заедништво е единствениот исправен пат, модел кој може да на јакне и на економски план, и како народ и како држава и како луѓе. Тоа е единствениот модел кој може да им гарантира подобра иднина на нашите деца. Ви благодарам што верувате во тој концепт, ви благодарам што верувавте во овој концепт и кога многу други не веруваа“, порача Заев пред граѓаните на Гостивар.

Тој додаде дека со носењето на Законот за употреба на јазиците, никој не загубил ништо, а со него се доби само повеќе единство и меѓусебно разбирање.

Последни вести