fbpx

Филипче: На 15 јули бирате кој ќе ја води битката со КОВИД-19, гласајте за СДСМ, за сигурност и заштита на здравјето

Facebook
Twitter
LinkedIn

Видео обраќање на Венко Филипче, претседател на Комисијата за здравство на СДСМ

Почитувани граѓани,

По четири месеци тешка битка со вирусот, слободно можам да кажам дека ние одговоривме зрело, навремено и ефикасно. Го заштитивме здравствениот систем, ги подготвивме капацитетите и добро ја информиравме јавноста. Не дозволивме лоши сценарија какви што гледавме низ Европа и светот.

Во комуникацијата со вас граѓаните, бевме чесни, транспарентни и доследни. Ве известувавме навремено, без лажни надежи или пак кревање непотребна паника. Знаевме дека криењето информации може да биде опасно и затоа никогаш не го направивме тоа.

На 15 јули вие граѓаните одлучувате кој ќе продолжи да се справува со коронавирусот. Кој ќе ве води низ ризичниот есенски период, но и следната година. Вирусот е тука и нема да замине скоро, а справувањето со него ќе биде еден од најголемите предизвици на идната влада.

На 15 јули вие бирате – дали јас, ние, тимот на СДСМ ќе продолжиме на ист начин уште пожестоко да ја биеме оваа битка или тоа ќе го прави сегашната опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Досега од опозицијата добивавме само пречки и опструкции на работата. Бомбардираа со лажни вести, свесно креваа паника, измислуваа афери и блокираа 33 милиони евра европски пари наменети за нашето здравство. Наместо да помагаат, тие одмагаа во борбата со вирусот. Крајно неодговорно, незрело и опасно однесување.

Подготвени ли сте вашето здравје и здравјето на вашите најблиски да им го доверите на овие луѓе? Искрено верувам дека одговорот е не.

Затоа, на 15 јули, да дадеме масовна поддршка за коалицијата „Можеме“, која носи сигурност и заштита на здравјето на граѓаните.

Последни вести