fbpx

Мнозинството е стабилно, народот ја даде довербата на СДСМ и Зоран Заев, Мицкоски останува во опозиција

Facebook
Twitter
LinkedIn

Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник

 

П3: Опозицијата најавува гласање за доверба на Влада, дали владејачкото мнозинство е стабилно и располага со 61 пратеник после изјавите на премиерот Зоран Заев за Бугарија и по последните разочарувачки реакции за последните односи со Софија?

Факт е дека народот ни дава власт, токму тоа и се случи. Благодарение на успесите на оваа Влада и на Зоран Заев во изминатиот период народот одлучи да ја даде довербата на СДСМ со коалицијата, секако и на Зоран Заев да ја предводи државата наредните години, тоа значи дека Христијан Мицкоски ќе остане во опозиција уште долго. Доколку сметаат дека има потреба за гласање на недоверба слободно нека повелат, мнозинството е стабилно.

Последни вести