fbpx

СДСМ се грижи за граѓаните, шпицниот за тендери, ВМРО-ДПМНЕ удира по џебот на граѓаните за провизии

Facebook
Twitter
LinkedIn

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ

Почитувани граѓани, почитувани новинари,​

Во време на најголема економска и енергетска криза​ Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски​ преземаат навремени мерки за заштита на граѓаните и фирмите.

Обезбедени се храна,​ струја​ и енергенси за претстојната зима.​

Владата​ субвенционира 80 отсто од сметката за електрична енергија за над 600.000 домаќинства и над 70.000 мали и средни компании.​

Со мерката за основните и средните училишта​ кои​ се префрлаат на регулираниот пазар,​ обезбеден е​ наставниот процес со физичко присуство​ во зима.​

Поевтина електрична енергија е обебзедена и за болниците и здравствените установи.

Парно во Скопје ќе има за целата грејна сезона​ благодарение на тоа што го презема Владата откако ВМРО-ДПМНЕ покажа неспособност и се откажа.

Додека СДСМ и Ковачевски преземаат мерки за надминување на енергетската криза, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски​ се посветени на тендери и провизии.

Последно, се скараа за тендер од 136 милиони евра во Скопје и самите се фатија со рацете во медот.

Скопје и општините кои ги раководи ВМРО-ДПМНЕ стојат една година, не се реализираат проекти.

Шпицниот градоначалник​ Мицкоски со неговите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ вртоглаво ги покачуваат комуналните услуги​ и директно брцаат со рацете во џебот на граѓаните.

Секаде каде што е ВМРО-ДПМНЕ локална власт се покачуваат локалните комунални услуги, на штета на граѓаните.

Во Прилеп комуналните услуги се покачени за 67 отсто, во Штип за 40 отсто, во Велес јавниот превоз е зголемен за 40 отсто, додека во општина Охрид покачени се и јавниот превоз и комуналните услуги.​

Наместо мерки за помош​ на граѓаните и работа,​ шпицниот градоначалник Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ​ мислат на тендери и​ удираат​ по џебот на граѓаните.​

Тоа е голема, суштинска разлика.

СДСМ се грижи за граѓаните во време на криза, шпицниот градоначлник Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се грижат само за тендери и провизии.

Последни вести