fbpx

Силна поддршка од Германија и гаранции од Шолц – нема нови условувања

Facebook
Twitter
LinkedIn

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ

Почитувани граѓани, почитувани новинари,

Посетата на претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски на Германија, донесе дополнителни придобивки за државата и нашата европска иднина.

Директно од канцеларот Олаф Шолц добивме јасни и цврсти гаранции дека нови услови, нови пречки на европскиот пат нема да има.

Дополнително, тој јасно ја нагласи големата почит за македонскиот идентитет, јазик и историја и за огромните напори што Северна Македонија ги вложува во реформи на патот кон ЕУ.

Сето ова доаѓа по усвојувањето на Резолуцијата во германскиот Бундестаг со која се потврдува и дополнително афирмира македонскиот како рамноправен со сите останати јазици на Европската Унија.

Ова е уште една потврда за државничките политики на СДСМ и парламентарното мнозинство.

Пред сите нас сега е важен период во кој треба да влеземе одговорно и заеднички низ дијалог да го заокружиме процесот на уставните реформи.

Сите политички субјекти, вклучително и ДПМНЕ треба во прв план да ги стават државните и националните интереси и заеднички низ консензус да ја обезбедиме европската иднина.

Полноправното членство во ЕУ не е определба само на една или две партии, тоа е стратешка цел поставена уште од денот на осамостојувањето.

На тој пат кон полноправно членство не сме сами, туку ја имаме безрезервната поддршка на САД и нашите европски сојузници меѓу кои и Германија.

Сојузна Република Германија не е само сојузник во НАТО и поддржувач во ЕУ, туку таа е и наш најважен економски партнер.

Околу 50% од вкупниот извоз од Северна Македонија е во Германија, а трговската размена меѓу двете земји, само минатата година изнесуваше 3,2 милијарди евра.

Оваа, како и соработката со останатите земји членки на ЕУ, дополнително ќе се интензивира по отворањето на првите поглавја и по зачленувањето во Унијата.

Затоа, сега мора да ја искористиме оваа шанса, да обезбедиме европски стандарди и услови дома, да обезбедиме европска сегашност и иднина за сите наши граѓани.

Последни вести