fbpx

Провизиите што ги бараше Мијалков поголеми од инвестициите

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Цели два месеци Никола Груевски не може да го смири немирот од посетата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на Израел, каде што беше пречекан на највисоко државно-владино ниво.

Што се однесува до виртуелните инвестиции со коишто премиерот во заминување, Никола Груевски, се расфрла пред избори, официјалните податоци на Народна банка покажуваат дека за 3 години, од Израел во Македонија влегле само 2 милиони евра инвестиции.

Тоа се околу 600 илјади евра годишно.

Само за потсетување, провизијата што ја побарал братучедот на Никола Груевски, Сашо Мијалков во мега корупцискиот скандал за набавка на опрема за прислушување, изнесуваше 540 илјади евра.

Сериозни и одговорни држави очигледно го одбегнуваат Никола Груевски поради корупцијата во изминатите 10 години.

Едно е сигурно, за премиерот во заминување, Никола Груевски, ова е негова последна официјална посета на Израел.

 

Скопје, 10.12.2015

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести