fbpx

Владата предводена од СДСМ со кампања ќе спасува животи, ВМРО-ДПМНЕ го величаше ликот и делото на Груевски со милиони евра

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност – реакција на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ од почетокот на пандемијата со коронавирусот го опструира и поткопува здравствениот систем, ги поттикнува граѓаните да ги кршат мерките за заштита, а од друга страна наголемо продава лажна загриженост за граѓаните.

Ниту еден партиски функцинер на ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не повика на почитување на мерките, ниту еднаш не ги повикаа граѓаните да се вакцнираат.

Напротив, токму функцинерите на ВМРО-ДПМНЕ први ги кршеа мерките и ширеа лажни вести околу вакцините.

Со секоја постапка настојуваат да го девалвираат јавното здравство и процесот на вакцинација, со кој ќе се стави крај на пандемијата.

Кампања за информирање и едукација на граѓаните за значењето на вакцинацијата е нужно потребна.

Тоа е кампања со која се спасуваат животи од коронавирусот, тоа не кампања за перење мозоци и за величање на ликот и делото на бегалецот од правдата Никола Груевски, како што тоа го правеше ВМРО-ДПМНЕ 11 години со милиони евра народни пари.

СДСМ обезбедува контрола врз трошењето на средствата за кампања, а не како што тоа го правеше ВМРО-ДПМНЕ со кампањите од милиони евра да купува и да корумпира медиуми. Токму затоа во нивно време, државата беше последна по медиумските слободи, а денеска е прва во регионот.

Разликата е јасна. За СДСМ и институциите што ги предводи на прво место е интересот на граѓаните, за ВМРО-ДПМНЕ личните и теснопартиските интереси.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ шест пати се казнети на избори, затоа уште долго ќе останат во опозиција.

Последни вести