fbpx

ВМРО-ДПМНЕ да престане со пристисоци врз судството, заврши времето на нарачки од белиот дворец

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Реакција на изјава на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ

За ВМРО-ДПМНЕ е несфатливо дека правосудните органи денес работат независно и професионално ослободени од политички и лични притисоци.

Затоа, како во режимот продолжува да врши притисок врз судството, да кажува како треба да работат и да одлучуваат правосудните институции во предмети во кои е инволвирано и самото ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата не може да се ослободи од режимската матрица во која е заглавена со години, не може да се помири со независно владеење на правото, па затоа очајно се обидува преку нарачки и притисоци да се меша во работата на правосудството.

Времето кога ВМРО-ДПМНЕ го инсталираше сваровски судството, кога судии и обвинители поставуваа од тефтерчето, кога нарачуваа предмети и диктираа пресуди е завршено.

Реформите што Владата, институциите ги спроведоа резултираа со силна, ефикасна и независна правна држава, а Христијан Мицкоски си остана на браникот на криминалот на својата партија.

Затоа граѓаните го казнуваат ВМРО-ДПМНЕ на избори, затоа Мицкоски го очекува уште еден пораз.