fbpx

ВМРО-ДПМНЕ знае само за покачување и грабање пари од народот, Мицкоски може да учи што се одговорни енергетски политики

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

ВМРО-ДПМНЕ е партијата која 11 години грабаше од граѓаните, партија која за 11 години остави пустош во енергетиката и државата ја направи зависна од увоз на скапа електрична енергија.

За време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ цената на електрична енергија се зголеми за 100 отсто, а беше укината дневната евтина тарифа на струјата.

Како опозиција оваа партија се противеше на враќањето на евтината тарифа на струјата, се противеше на бројни енергетски проекти, во Собранието правеа се за да не се донесат измените на законот со кој ДДВ за електрична енергија се намалува на 5 отсто а денес глумат загриженост за цените на електричната енергија.

Денес, како никогаш претходно се инвестира во обновливи извори на енергија, денес со намалувањето на ДДВ за електрична енергија семејствата се заштитени од покачувањето на цената на струјата.

Сето тоа се одгвоорни чекори и политики во енергетиката од кои Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ можат само да учат.

Граѓаните знаат кој се грижи за нивниот стандард а кој со години земаше од нив за да троши на непродуктивни и криминални проекти, затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги очекува нов пораз од граѓаните на следните избори.

Последни вести