fbpx

Со недела неработен ден ги штитиме работничките права и го унапредуваме стандардот на работниците

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Владата предводена од СДСМ оставри уште едно ветување дадено пред граѓаните.

Од први јануари недела е ден за неделен одмор за 92 отсто од работниците.

Остантите осум отсто кои работат во недела добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница.

Со ова законско решение се унапредуваат работничките права и се обезбедуваат повисоки дневници и плати за работниците.

Владата предводена од СДСМ останува посветена на јакнење на економскиот стандард на сите граѓани, платите и пензиите растат а следува и ново зголемување на минималната плата.

Последни вести