fbpx

Арсовска призна дека нема пари за автобуси, нова причина да се истражат диловите на Мицкоски

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Данела Арсовска преку соопштение од Град Скопје денеска призна дека во буџетот нема пари за набавка на нови автобуси.

Ако во градската каса нема пари за нови автобуси, тогаш што договара асистентот за јавни набавки, Христијан Мицкоски?

Дали тоа Мицкоски планира да го направи како што го направија Миле Јанакиески и Игор Јанушев за набавката на кинеските автобуси. Тогаш, Комисијата за јавни набавки наместо да ја отфрли понудата како некомплетна, продолжила со постапката и ја избрала кинеската понуда, иако имало понуда од друга фирма, која била за неколку милиони евра пониска.

Надлежните институции мора да постапат и да спречат нова коруптивна зделка на штета на граѓаните.

Последни вести