fbpx

Со антикризните мерки цените на горивата кај нас се намалуваат, во регионот растат

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Ефикасните мерки на Владата предводена од СДСМ за намалување на ДДВ и акцизата, како дел од антикризниот пакет од 26 антикризни мерки во вредност од 400 милиони евра, веднаш ги намалија цените на нафтените деривати и горивата.

Благодарение на овие мерки, во најголемата светска економска и енергетска криза, цените на горивата кај нас се намалуваат, додека насекаде во државите од регионот растат.

Веднаш по примена на мерките, малопродажната цена на бензинот БС-95 се намали за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари.

СДСМ како одговорна партија во време на криза продолжува со реализација на мерки и политики што го заштитуваат стандардот на граѓаните и обезбедуваат одржување на економска стабилност.

Последни вести