fbpx

Мицкоски во криза најавува нови блокади, СДСМ и граѓаните тоа нема да го дозволат

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во услови на најголемата криза кога на граѓаните им треба функционално Собрание кое носи закони во интерес на граѓаните, Христијан Мицкоски решава да да ги засили блокадите.

Очигледно решил по деструкција да го надмине и својот шеф и ментор Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието блокира голем број закони од интерес на граѓаните како што се Законот за Клинички центар, Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, Законот за службата во Армијата.

Ништо друго не се ни очекуваше од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, продолжуваат во ист стил, со иста матрица, со една цел – блокада на државата.

Со ваквите постапки Мицкоски не го блокира ниту СДСМ ниту Владата, туку на тој начин ги блокира решенијата за подобар живот за граѓаните.

СДСМ останува отворена за сите добронамерни и конструктивни предлози, но ги осудува сите обиди за блокади и вештачки кризи поради лични и партиски интереси, особено во време кога се води борба против последиците од кризата и за заштита на стандардот на граѓаните.

СДСМ и граѓаните нема да дозволат блокадите на Мицкоски и криминалната ВМРО-ДПМНЕ да наштетат на државата.

Последни вести