fbpx

Калеска Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ да им се извини на граѓаните за лагите, ние сме Македонци со македонски јазик, такви ќе останеме и такви ќе влеземе во ЕУ,

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Вначева, од собраниската говорница порача дека денеска е денот кога сите лаги и манипулации паднаа во вода, денеска е денот кога ВМРО-ДПМНЕ треба конечно да излезе и да им се извини на граѓаните за нивната лага и манипулација.

„Денеска во македонското Собрание Урсула Фон дер Лаен јасно и гласно кажа нема сомнеж дека македонскиот јазик е наш јазик, чист и заштитен, лага и манипулација е дека македонскиот јазик ќе стане бугарски дијалект, лага е дека Македонците ќе го изгубат својот идентитет со преговарачката рамка, нашиот идентитет не бил изгубен низ векови, нашиот јазик не бил изгубен низ векови. Ние сме Македонци со наш македонски јазик и такви ќе останеме и такви ќе влеземе во ЕУ, а сите лаги и манипулации нека служат на чест“, истакна пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Вначева.

Последни вести