fbpx

На Мицкоски му потонаа сите лаги, почнавме преговори, македонски јазик влезе во ЕУ, остана само неговиот срам

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

На Христијан Мицкоски му потонаа сите лаги, затоа воопшто и не спомнува веќе ниту бугаризација ниту асимилација.

Почнавме преговори со ЕУ, како Македонци, започна скрининг процесот.

Македонскиот јазик гордо одекна во Брисел и влезе во официјалните канали на ЕУ, тоа целата јавност го виде. Македонски јазик со чиста формулација без фусноти станува дел од преговарачкиот процес.

Хистеричните лаги кои Мицкоски ги ширеше заедно со неговиот проруски партнер Димитар Апасиев пукнаа како меур од сапуница.

Не успеа Мицкоски и ова е уште едне пораз за него и сите деструктивни анти-европски сили.

Не му успеаја крвавите сценарија, не му успеа обидот за блокада на европскиот пат на земјата, лагите му потонаа, Северна Македонија почна преговори со ЕУ, македонскиот јазик е во ЕУ.

Остана само срамот на Мицкоски.

Истиот тој Мицкоски кој прифати во ЕПП да биде именувана нашата држава како регистерска табличка НМК.

Последни вести