fbpx

Царовска на трибина во Охрид: Се грижиме за сите грашани, 2.361 лице добива социјална пензија од 6.000 денари месечно

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност 

 

Како одговорна партија солидарноста ја покажуваме на дело, се грижиме за оние на кои помошта им е најпотребна, а една од нив е и социјалната пензија, порача потпретседателката Мила Царовска на граѓанска трибина „На прав пат“ во Охрид.

Пред граѓаните, Царовска истакна дека со оваа мерка се исправа еден вид на неправда кон оние граѓани кои од различни причини не успеале да остварат право на пензија.

Со социјалната пензија, обезбедуваме достоинствена старост за нашите сограѓани кои работеле, вложувале труд но поради одредени причини не успеале да ги исполнат критериумите за пензионирање. Досега 2.631 лице се стекнало со социјална пензија и сите тие денес добиваат месечен надоместок од 6.000 денари. Тоа е вистинска грижа за граѓаните и ќе продолжиме да реализираме мерки кои исправаат неправди и трајно извлекуваат од сиромаштија, заклучи потпретседателката Царовска.

Последни вести