fbpx

Додека СДСМ се грижи за граѓаните, градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ народните пари ги трошат на луксуз и партиски вработувања

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност – реакција на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ е последната партија која може да зборува за економија.

Додека Владата предводена од СДСМ го штити стандардот на граѓаните ВМРО-ДПМНЕ преку своите градоначалници ги троши парите на граѓаните на партиски вработувања и договорени тендери.

Владата предводена од СДСМ двојно ја зголеми минималната плата која во време на ВМРО-ДПМНЕ изнесуваше едвај 9.000 денари.

Со септемвриската плата следуваат повисоки месечни примања за вработените во образованието, детската заштита полицијата и одбраната.

Следува и рекордно зголемување на пензиите согласно новата методологија а следуваат и нови мерки за помош на граѓаните и стопанството.

Како за време на кризата со пандемијата, така и со глобалната економска и енергетска криза ВМРО-ДПМНЕ не придонесува со ништо освен што шири лажни вести и дејствува деструктивно на штета на интересите на граѓаните.

Последни вести