fbpx

Хидроцентралите на Мицкоски се предмет за ДКСК, ВМРО ДПМНЕ да повика на одговорност во своите редови

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во своето обраќање на денешната седница на Собранието на Република Северна Македонија, пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ цело зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната комисија за спречување на корупцијата, од друга страна опозициската партија и нивниот претседател Христијан Мицкоски не реагираат на препораките на ДКСК.

– Ја користам оваа прилика да ја повикам Антикорупциска да отвори уште еден предмет. Да испита како е донесена одлука на Советот на Општина Пехчево за формирање на викенд зона, за ЕВН да може да пушти дитрибутивна мрежа од 30 милиони денари, со крајна цел Мицкоски да ги заокружи потребните средства за да може да му проработи бизнисот со хидроцентралите. Ако ДКСК потврди дека тоа се случило, тогаш ќе треба одговорност и се надевам дека и вие ќе ја поддржите антикорупциска комсија, како тело за кое и вие сте гласале, порача Костадинов.

Последни вести