fbpx

ВМРО-ДПМНЕ од економија знае само за провизии и криминални тендери, Мицкоски нека гледа и нека учи како се гради силна економија

Facebook
Twitter
LinkedIn

Официјални податоци ги демантираат сите лаги и измислици на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски кои не можејќи да се помират со економските успеси, продолжуваат да шират лаги и измислици за наводен крах на економијата.

ВМРО-ДПМНЕ од економија знае само за провизии и криминални тендери и затоа за нив е несфатливо дека може да се работи во интерес на граѓаните и државата, дека може да се гради силна, развојна економија. 

Математички прецизно, растот на економијата во првиот квартал од годината е 4,1 отсто и е највисок раст во последните неколку години. Далеку повисок од -1,8 отсто колку што изнесуваше во последните месеци на владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Истовремено, како резултат на поволната економска клима, стапката на невработеност изнесува 17,8 отсто, што е историски најниско ниво.

Наместо да се затскрива зад партиски реакции, го охрабруваме Мицкоски да ја следи работата на Владата и премиерот Зоран Заев, да учи како се води реална, развојна економија и како се работи во интерес на граѓаните.

 

Скопје, 08.06.2019

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТ

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

 

 

Последни вести