fbpx

Маричиќ: Избори во 2024 година, мантрата на Мицкоски е само заради неговата фотелја во ВМРО ДПМНЕ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат секретарот за меѓунардона соработка, Бојан Маричиќ истакна дека воопшто нема потреба од предвремени избори и дека тие ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година.

Според Маричиќ, фокусот на СДСМ е ставен на за имплементација на обврските кои се однесуваат на преговарачкиот процес со ЕУ, спроведување на потребните реформи и секако менаџирање со последиците од светската криза.

„Не е првпат Мицкоски да промовира рушење на Владата, тоа е редовна мантра на Мицкоски која се случува секоја година, за да си го заштити своето место во ВМРО-ДПМНЕ. Во овој период, сега да имаме предвремени избори и идеа за некаква широка Влада, тоа е една нереална идеја, која само ќе ја забави државата, ќе одземе една година, колку што трае еден изборен процес и со тоа ќе се изгуби моментумот за уставните измени и за напредокот во евроинтеграциите“ посочи Маричиќ.

Маричиќ порача дека скриниг процесот оди по зацртаното темпо, завршен е објаснувачки скриниг за три кластери како и билатерален скрининг за најважниот кластер Темелни права и дека процесот продолжува и во следните месеци.

Последни вести