fbpx

Ковачевски за Мицкоски: Најлошо е кога човек со лага сака да покрие друга лага, мнозинството ќе биде уште поголемо

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Најлошо е кога човек со лага сака да покрие друга лага, а ова му е трета лага на Мицкоски, и сакам да му порачам не само што нема 61 пратеник, не само што пратениците се слободни да одлучуваат така како што сметаат туку да му порачам дека парламентарното мнозинство ќе биде поголемо од тоа што е денес, рече денеска во одговор на новинарско прашање претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, за време на неговите работни активности во Курбиново, ресенско.

„Најлошо е кога човек со лага сака да покрие друга лага а ова му е трета лага на Мицкоски. До пред една година шеташе по собранието на државата велејќи дека има 61 пратеник за да ја сруши Владата, па потоа го видовме на клиника. Потоа пред Нова година кажа дека има 61 пратеник за да ја сруши владата, за да сега каже дека полукриминални. Јас не знам каков е тој израз бидејќи има или криминални или чесни структури. Во СДСМ има чесни структури, сите пратеници на СДСМ се членови по функција на ЦО и нивниот глас вреди исто колку што вреди и на претседателот на партијата и на сите други и секој од нив го кажува своето мислење. А сите одлуки кои досега се носени во СДСМ се носени едногласно. СДСМ, претседателот на партијата т.е јас или кој било друг претседател претходно ниту им барал меници на пратеници, ниту им барал изјави заверени на Нотар како што тоа го бара Мицкоски. Се со цел да може да ги држи во заложништво исто како што тој е во заложништво на Апасиев. Пратениците се тука со мене, јас денес ќе одам на слава кај координаторот на пратеничката група и сакам на сите наши сограѓани кои го слават Св.Јован кои што имаат имиња, да им го честитам овој голем празник. И да му порачам на господинот Мицкоски не само што нема 61 пратеник, не само што пратениците се слободни да одлучуваат така како што сметаат согласно добиените мандати и согласно својата политичка позиција во политичката партија, туку да му порачам дека парламентарното мнозинство ќе биде поголемо од тоа што е денес.“ рече претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски.

Последни вести