fbpx

Кирацовски до Јанушев: На кристално чисти избори ќе го избереме Стево кој води напред, кон интеграција и подобра иднина за сите

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Генералниот секретар на СДСМ, на синоќешното гостување во емисијата „И што сега?“ на МРТВ на во соочување со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, ги потенцираше разликите помеѓу Владата предводена од СДСМ што донесе реформи, напредок и интеграции и хибридното владеење на ВМРО-ДПМНЕ кое донесе уназадување, изолации и деструкции.

– Граѓаните можат да направат сериозна разлика помеѓу она што ние како Влада го сработивме за две и пол години и тоа што 11 години ВМРО-ДПМНЕ го правеше на штета на граѓаните. Донесовме реформи, економијата е стабилизирана, имаме рекорден број странски инвестиции, нови работни места и повисоки плати. Граѓаните и јавноста не се предмет на манипулации, пред нив ние сме одговорни и транспарентни. Нашето домаќинско работење е препознаено и од граѓаните и од меѓународната заедница, затоа до крајот на годината ќе бидеме членка на НАТО и до јуни ќе добиеме датум за преговори со ЕУ “ – порача Кирацовски

Кирацовски се осврна на различностите во концептите на кандидатите за претседател на Република Северна Македонија, потенцирајќи дека на овие избори граѓаните имаат една алтернатива – а тоа е Стево Пендаровски, обединувачки претседател кој нема да дели туку ќе работи во интерес на државата и на сите граѓани без разлика на верска, етничка или религиозна припадност.

– Она што ВМРО-МВРО го правеше е минато. Нема да се дозволат никакви нерегуларности и граѓаните ќе можат на најдемократски начин да го остварат своето право на глас. За разлика од времето на ВМРО-ДПМНЕ кога институциите беа партиски ограноци, денес сите институции работат одговорно и професионално и се подготвени за фер и демократски избори на кои граѓаните убедливо ќе гласаат за Стево Пендаровски, претседател кој води напред, кој стои зад концептите на напредок, интеграции и фер општество за сите. Ќе покажеме дека Република Северна Македонија чекори по европски пат и негува европски и демократски вредности“ – заклучи Кирацовски.

Скопје, 10.04.2019
ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести