fbpx

СДСМ го обезбеди и заштити македонскиот јазик и во ЕУ, сите лаги на ДПМНЕ пропаднаа

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

СДСМ како одговорна партија е посветена на заштита и унапредување на македонскиот јазик и дома и надвор од државата.

Македонскиот јазик е заштитен и потврден и во Европската унија.

Доказ за тоа е потпишувањето на првиот договор со ЕУ, договорот за Фронтекс на официјален македонски јазик без фусноти и додавки, со што македонскиот јазик стана рамноправен со останатите јазици на Унијата.

Со тоа и официјално пропаднаа сите лаги и хистерии што ВМРО-ДПМНЕ ги пласираше за наводно бришење и загрозување на македонскиот јазик со започнување на преговорите за членство во Европската унија.

Нема никава бугаризација, ниту асимилација како што лажеа Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ го обезбеди и заштити македонскиот јазик и во ЕУ.

Последни вести