fbpx

СДСМ го осудува говорот на омраза од маргиналните групи и поединци-остатоци од времето на режимот

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија остро го осудува говорот на омраза, навредите и заканите упатени на денешниот собир пред Собранието на маргиналните групи и поединци, остатоци од режимот.

Повикуваме на одговорно однесување и потенцираме дека заканите, повиците за линч и говорот на омраза се кривични дела.

Навредите и клеветите кон било кого се спротивни на демократските вредности, спротивно на концептот едно општество којшто е прифатен од мнозинството граѓани на Република Македонија.

Ова потврдува дека огромна е нервозата кај остатоците од времето на режимот поради тоа што немаат поддршка од граѓаните и не успеваат да ја блокираат иднината на Македонија.

Ги повикуваме граѓаните да бидат смирени и да не подлегнуваат на провокациите и насилничката реторика.

Институциите имаат капацитет соодветно, професионално, неселективно и во рамки на законските надлежности да одговорат на сите предизвици.

Последни вести