fbpx

Клингбел: Гласањето за прогресивна социјалдемократска Влада значи фокус на нови работни места и социјална правда

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Кога зборуваме за избори, се согласувам дека луѓето овде во Северна Македонија би можеле да гласаат за прогресивна социјалдемократска влада која е фокусирана на нови работни места и социјална правда и процес на ангажман, рече денеска Ларс Клингбеил, претседател на германската социјалдемократска партија (СПД) на заедничка прес конференција со претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Северна Македонија навистина направи добра работа по прашањето за приклучување кон ЕУ. Сакаме Северна Македонија и другите земји од Западен Балкан да влезат во ЕУ, потребна ни е безбедност и безбедноста е во процесот на проширување на Унијата, додаде тој.

-Задоволство ми е што сум овде во Скопје, како првиот претседател на Социјалдемократската партија на Германија, навистина е важно да се биде овде. Зборуваме за соработката меѓу Германија и Северна Македонија и нејзината добра соработка меѓу владата и нејзината добра соработка меѓу канцеларот Олаф и Димитар Ковачевски сега и како премиер. Имаме многу состаноци со панел дебати, фокусирајќи се на две точки: една точка, како да се продлабочи соработката на партиите овде и социјалдемократската во Германија за да се најдат некои добри решенија и да се состават решенија за иднината на Европа, безбедносната политика, просперитетот на новите работни места, рече Клингбеил.

Последни вести