fbpx

ВМРО-ДПМНЕ ја поскапе струјата за 100%, СДСМ ја воведе ефтината тарифа, се создаваат услови за извоз на струја и намалување на цената

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години криминално владеење ја поскапе струјата за граѓаните за дури 100% и ја укина ефтината тарифа.
Домашните производствени капацитети беа запоставени, не се произведуваше струја туку се увезуваше скапа струја со што директно се удри врз џебот на граѓаните.

Точно пред 1 година токму опозициската ВМРО-ДПМНЕ имаше серија на вакви лажни прес конференции како денешната на кои неосновано тврдеше дека струјата ќе поскапи за 20%. Тоа не се случи.

Се што кажа ВМРО-ДПМНЕ излезе невистина.

За само една година, со успешно, домаќинско и одговорно работење на Владата предводена од СДСМ се воведе ефтината тарифа на струјата, Македонија го зголеми сопственото производство на електрична енергија, земјава продава струја и се создадоа услови за намалување на цената струјата.

Со воведувањето на ефтината тарифа на струјата остануваат 11 милиони евра годишно, повеќе пари кај граѓаните.

Од почетокот на оваа година, на три аукции, вкупно се продадени 170.160 MWh со приход од над 8.7 милиони евра (8.720.558 евра).
За споредба, во 2017 година воопшто не биле произведени ниту продадени вишоци електрична енергија.

Споредбата во времето кога кадри на ВМРО-ДПМНЕ раководеа со ЕЛЕМ, како Христијан Мицкоски, покажува дека: од држава зависна од увоз на електрична енергија, денес Македонија продава вишоци на електрична енергија.

Се потврдува дека со домаќинско и одговорно управување се постигнуваат значителни резултати од кои се обезбедуваат повеќе пари за државата а бенефит на крајот имаат сите граѓани.

 

Скопје, 30.06.2018

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

 

Последни вести