fbpx

Заев на средбата со Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата реформска Влада!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Р.Македонија.

На средбата е посебно акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евро-атлантските организации.

Претседателот Заев информираше за текот на преговорите за составување на новата реформска Влада и соопшти дека евро-атлантската иднина на Македонија е меѓу приоритетите на новата реформска Влада.

-Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата Влада, кои ќе работат демократски и посветено на квалитетот на живот за сите граѓани. Државата брзо ќе биде подготвена да продолжи напред, рече претседателот Заев.

Тема на разговорот беше и демократскиот и општествен развој на Република Македонија, што се отвора со демократските процеси и формирањето нова реформска Влада. Се разговараше за потребата од градење на Македонија во правна држава за што се неопходни судски реформи, како и за економските и социјалните политики, што овозможуваат стабилен и перспективен живот за сите граѓани.

-Граѓаните сакаат да живеат и работат заедно, имаат заеднички проблеми и подготвени се заеднички да ги решаваат. Тоа го покажа поддршката на граѓаните на изборите, на концептот едно општество за сите, што сега е столб и на владината Програма и ние така ќе ја развиваме Република Македонија, рече претседателот Заев на средбата со високата претставничка од ОН, Винтон.

 

 

 

Последни вести