Спасовски за ТВ Шутел: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Соопштение за јавност

Носителот на листа во ИЕ 2 и премиер, Оливер Спасовски, најави економска поддршка и за нови категории граѓани како дел од поддршката за справувањето со последиците на економски план, од здравствената ситуација.

„Најавувам четврти сет мерки и сите пезионери кои примаат пензија до 15.000 денари и неактивните баратели на работа, што се пријавуваат на 6 месеци, ќе добијат исто така домашна платежна картичка“, најави Спасовски.

Тој ги објасни трите сета мерки за поддршка на ранливите групи граѓани, вработените и бизнисите со коишто се помогна преку домашната платежна картичка, ваучерите за туризам и бескаматните кредити за фирмите.