fbpx

Дебакл на Мицкоски, само 20 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го поддржаа за интерпелацијата на Димитров

Facebook
Twitter
LinkedIn

Прес конференција,
Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник
Скопје, 30.01.2019

Почитувани граѓани, почитувани новинари,
Уште еден пораз за антизападниот Мицкоски од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Едвај 20 пратеници гласаа за интерпелацијата на министерот Димитров.

Антизападните елементи предводени од Христијан Мицкоски се сè послаби.

Дебаклот на Мицкоски е јасен, само една шестина од пратениците, од вкупно 120 пратеници, само 20 од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржаа интерпелацијата.

Се изгуби цел еден ден за пратениците да расправаат за антизападните желби на Мицкоски, наместо да се посветат на реформите што се во интерес на државата и граѓаните.

Ова е уште еден доказ, единствена цел на Мицкоски е да ја распушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.
Антизападниот Мицкоски знае дека го чека пораз на претседателските избори, го чека пораз на парламентарни избори кога и да се одржат.

Почитувани,
Мицкоски не постапува и не размислува ниту државнички ниту одговорно. Тој е посветен само само на својот и интересот на неговите антизападни ментори. Тоа е јасно за сите пратеници.

Тој е во паника од влезот на Македонија во НАТО и интеграцијата во ЕУ.

Наместо јалови обиди за блокади и деструкција, Мицкоски нека се подготви за пораз на претседателските и на какви било други избори.

Последни вести