fbpx

Доста беа лаги од Мицкоски, да се извини и да ги поддржи државните позиции со Бугарија

Facebook
Twitter
LinkedIn

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ

Почитувани граѓани, почитувани новинари,

Пропаднаа сите лаги што Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги пласираа во јавноста.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ свесно пласираа невистини, лажни вести преку кои дома ги плашеа граѓаните со наводна асимилација и бугаризација, а надвор ги поткопуваа државните позиции.

Лажеше Мицкоски и за наводна распродажба на идентитетот, на историјата и македонскиот јазик.

Тоа е неодговорно, незрело и антидржавно однесување во клучни моменти за земјата и го покажува вистинското лице на оваа партија.

Откако сите нивни лаги пропаднаа, најмалку што можат да сторат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ е да им се извинат на граѓаните.

Крајно време е Мицкоски да се промени и да застанат на страната на државата, на граѓаните, да ги поддржи државните позиции во односите со Бугарија наместо да ги поткопуваат.

Тоа, впрочем се позиции кои се темелат на црвените линии од Резолуцијата на Собранието за која гласаа и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски конечно да почне да работи за интересите на граѓаните и државата, наместо за интересите на некои туѓи центри на моќ.

Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски ќе продолжи да ги брани државните позиции и национални интереси, без разлика на тоа како ќе постапуваат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Последни вести