fbpx

Шкријељ: Преговори со ЕУ како Македонци не е асимилација, асимилација е да им ја одземете иднината на граѓаните

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Вие сте кукавици, ксенофоби и криминалци, можете да викате и да се заканувате колку сакате, ние ќе продолжиме по европскиот пат кон ЕУ при тоа, зачувувајќи го македонски јазик и сите особености на македонскиот етнички идентитет, им се обрати пратеничката на СДСМ Санела Шкријељ на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница.

„Преговори за влез во ЕУ како Македонци со чист македонски јазик не е асимилација, асимилација е да им ја одземете иднината на илјадници млади да бидат принудени да вадат пасоши од други држави на ЕУ за да можат да ги користат придобивките од Унијата.“ порача Шкријељ.

Пратеничката истакна дека претседателката на Европската комисија од говорницата во Собранието ги разобличи сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ.

„Лично претседателката на Европската комисија од оваа говорница потврди дека имаме почеток на преговори веднаш, чист македонски јазик и билатерални прашања надвор од преговорите“ порача Шкријељ.

 

Последни вести