fbpx

Михаилоски: Не попуштивме. Застанавме цврсто против, чувајќи ја нашата демократија и нашиот мир од слепилото на омразата и сеништето на работ на граѓанска војна

Facebook
Twitter
LinkedIn

Изјава за медиуми, Марко Михаиловски, претседател на СДММ и кандидат за пратеник од ИЕ2

Во обраќање на годишнината од крвавиот настан во Собранието, Марко Михаилоски, претседателот на СДММ истакна дека настаните од 27 април се критичен момент за македонската демократија. “Додека размислуваме за крвавиот четврток, се сеќаваме на времето кога раководството на ВМРО-ДПМНЕ, водено од очајна амбиција, покрена насилна толпа која направи хаос,” изјави Михаилоски.

Михаилоски нагласи дека денешната демократија во Македонија е директен резултат на спротивставувањето кон таквите сили кои се закануваат уште повторно да го наметнат својот угнетувачки режим. “Не попуштивме. Застанавме цврсто против, чувајќи ја нашата демократија и нашиот мир од слепилото на омразата,” додаде тој.

Михаилоски, исто така, повика на заедничко дејствување и гласање за поддршка на демократските вредности. “Овој 8 мај, да застанеме заедно, да гласаме и да ја потврдиме нашата посветеност на иднината која одекнува со вредностите на Европа,” изјави Марко Михаилоски, потенцирајќи на значењето на изборите за секој граѓанин на Македонија.

Последни вести