fbpx

Средба на претседателот Заев со генералниот директор за европска соработка на кралството Холандија Роберт де Хроут

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со Роберт де Хроут, Генерален директор за европска соработка и заменик-министер во Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија.

На средбата се зборуваше за актуелната политичка состојба во земјава и продлабочувањето на кризата по одлуката за аболиција од страна на Ѓорге Иванов, како и едностраните одлуки на владејачката коалиција.

Претседателот Заев рече дека СДСМ останува на принципиелните ставови и посветена е на процесите за враќање на слободата, демократијата и правдата во Република Македонија.

„Во Македонија мора да се вратат правдата, слободата, демократијата, владеењето на правото и европските вредности. Секој што го прекршил законот мора да одговара, тоа е демократско начело. Тоа е можно единствено преку целосно поништување на одлуката на Иванов за аболиција и организирање на слободни, фер, демократски и кредибилни избори, со целосно исполнување на условите. Аболицијата мора да се укине за сите, а не само за поединци“ рече претседателот Заев.

Само со целосно прочистување на избирачкиот список, реформи во медиумите и одвојување на државата од партијата може да има регуларни избори во земјава, додаде Заев.

„Едостраните одлуки ја усложнуваат длабоката политичка криза. Но немаме дилеми. Се потврди и досега дека сите еднострани одлуки ВРМО-ДПМНЕ и ДУИ сами си ги погазуваат. Така ќе биде овој пат. Ние нема да дозволиме никој да ја држи во заложништво иднината на Македонија “ додаде претседателот Заев.

Хроут и Заев се согласија дека Македонија што поскоро треба да го продолжи патот кон ЕУ и НАТО, а тоа е возможно исклучиво преку слободни, фер и деморкатски избори.

Скопје, 19.05.2016

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

 

 

Последни вести