fbpx

Пендаровски во Врапчиште: Пред 5-ти јуни мора да се исполнат сите услови за фер избори

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Носителот на столбот Партнерства за демократска Македонија, Стево Пендаровски заедно со членката на Извршен одбор, Сања Лукаревска и пратеникот Стојко Пауновски, денеска беа помеѓу граѓаните на општина Врапчиште.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ 10 години ги делат тендерите, Груевски и Ахмети се браќа по пари. Соочени со фактот дека немаат никаков резултат позади себе, се обидуваат да фингираат меѓуетнички тензии. Овие филмови на Никола Груевски и Али Ахмети не поминуваат, нагласи Пендаровски во село Галате.

Граѓаните се согласија дека во Македонија се потребни промени, со цел да се вратат слободата, демократијата и европските вредности во земјата.

Мора сите ние да влијаеме да се поттикне заедништвото наспроти поделбите коишто ги наметнуваат Груевски и неговите најблиски соработници. Тие така функционираат, делејќи го народот. Македонија е наша земја, ние немаме резервна татковина. Мораме да бидеме дел од светот, да се натпреваруваме со другите земји, а не самите помеѓу себе, потенцираше Пендаровски.

На средбите со граѓаните во Зубовце стана збор и за актуелната политичка состојба во Македонија.

Пред да дојде 5-ти јуни, ќе мора да се исполнат условите за одржување на фер и демократски избори, рече Пендаровски.

Никола Груевски се обидува да си ја спаси сопствената кожа. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски не победуваат на слободни и демократски избори. Тоа го потврди и Уставниот суд со срамната одлука со којашто се потврди дека во Македонија се правеле изборни измами, истакна Пендаровски.

 

 

Последни вести