fbpx

Основното јавно обвинителство потврди дека работи по нарачка

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Основното јавно обвинителство Скопје денеска потврди дека работи по нарачка.

Обвинителството сега признава дека во претходна постапка утврдило дека не постои сомневање за кривично дело, за истиот измислен случај наменет за дискредитација на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Официјален документ од Основното јавно обвинителство Скопје, потврдува дека овој креиран случај на ВМРО-ДПМНЕ издиша како дупнат балон уште во 2014 година!

„Не постои основано сомнение дека било извршено кривично дело“, јасно наведува Основното јавно обвинителство на крајот на 2014 година, после целосни увиди на Управата за финансиска полиција.

Зошто Основното јавно обвинителство цела година овој официјален документ го чувало во фиока?

Зошто цела година не е испратено соопштение до јавноста за Обвинителството да ја запознае дека не постои основано сомнение дека било извршено кривично дело?

Очигледно свесно и намерно.

Основното јавно обвинителство Скопје се стави во улогата на медиумските курири да испорачува политички нарачки од ВМРО-ДПМНЕ.

Да потсетиме: конструкциите и манипулациите чија цел беше да се врши притисок врз заменик претседателката Радмила Шекеринска и нејзиното семејство започнаа откако Шекеринска го обелодени скандалот со скриениот имот на Сашо Мијалков од 1,6 милиони евра. Се направија истраги, се манипулираше јавноста, се вршеше притисок… за да на крајот, ОЈО утврди дека нема никакво кривично дело.

Сега одеднаш истото се повторува, нецели 5 дена по интервјуто на Радмила Шекеринска за Канал 5. Дали интервјуто толку ја повреди власта во заминување што е приморана повторно да манипулира со јавноста?

Или се прави се, преку лажни конструкции, да се оттргне вниманието на јавноста за скандалот дека целиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ бил вклучен во злосторничко здружување.

Никола Груевски не може да избега. Јавноста очекува одговори каква е неговата улога во злосторничкото здружување?

 

Скопје, 17.02.2016

ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

 

 

 

Последни вести