fbpx

Претседателот Заев: Во скратен мандат постигнавме успеси на домашен и меѓународен план, членка сме на НАТО, ја зајакнавме домашната економија

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Во обраќањето на 25. Конгрес на СДСМ, претседателот Зоран Заев се осврна на постигнатите успеси на Владата и инситуциите предводени од СДСМ во претходниот мандат.

Во скратен мандат, за помалку од три години постигнавме многу, на речиси сите полиња. По решавање на спорот со Грција во интерес на двете држави, по Договорот со Бугарија, после темелниот демократски и реформски пресврт во земјата, се отворија вратите на евроатлантската перспектива. Денес сме 30 земја членка на НАТО, остваривме една од двете стратешки цели. Денес, Северна Македонија е еднаква и рамноправна со останатите 29 земји членки на најсилниот воено-безбедносен сојуз. Имаме обезбеден и признат македонски национален идентитет од целиот свет. Македонскиот јазик е впишан во нашата лична карта во ОН, имаме држава со имотен лист!

Одиме напред кон ЕУ и имаме јасни очекувања, одржување на првата меѓувладина конференција и започнување на преговарачкиот процес. Силна поддршка за тоа, меѓу другите имаме и од нашите пријатели од Партијата на европски социјалисти. Токму оваа европска партија пред неколку денови донесе заедничка изјава со која од Советот на ЕУ бара, преговарачката рамки со Северна Македонија да биде усвоена до 10 ноември, а првата меѓувладина конференција да се одржи до крајот на оваа година. Драги пријатели од ПЕС, ви благодариме на оваа силна поддршка. Нашето членство ви благодари, нашиот народ ви благодари, порача Заев.

Заев се осврна и на постигнувањата на домашен план, особено во делот на економијата и спраување со последиците од коронавирусот.

„Покрај на надворешен план, остваривме сериозни успеси и дома. Веднаш се фативме во костец со долгогодишните проблеми и еден по еден ги решававме во интерес на граѓаните. Преку сериозен и одговорен процес, преку политики отворени кон и за сите граѓани, успеавме сериозно да ги зголемиме платите во нашата држава. Денес, минималната плата е повисока за 5.500 денари, а просечната за над 4.700 денари споредено со 2017 година.

Сериозно ја намаливме стапката на невработеноста, а ја зголемивме социјалната помош и креиравме мерки за трајно извлекување од сиромаштија. Ја вративме демократијата, слободата и правдата во државата, градиме силен правосуден систем кој ефикасно и неселективно се бори против секаков вид на криминал и корупција.

Кризата со коронавирусот не исправи пред нови сериозни предизвици. И ние и светот се соочивме со досега непозната состојба која бараше внимателност, но и решителност и подготвеност брзо, ефикасно и навремено да се дејствува.

Презедовме навремени чекори кои првенствено имаа за цел ублажување на првите удари врз здравствениот систем и успеавме.

Паралелно со здравствените мерки, носевме и економски мерки и политики за помош и поддршка на граѓаните и стопанството.

Справувањето со последиците од коронавирусот останува врвен приоритет за владата и институциите што ги предводиме. Посветени сме да го заштитиме сечие здравје, да спасиме што повеќе работни места, да помогнеме на што повеќе граѓани и компании и тоа ќе го правиме уште повеќе во следниот период.“ порача Заев.

Последни вести