fbpx

Мицкоски, избори ќе има веќе во декември, осмели се и учествувај, на власт не се доаѓа без мандат од граѓаните

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност-реакција на изјвата на Христијан Мицкоски

 

Очајниот губитник Христијан Мицкоски бесрамно ја изложи својата неостварена желба – да биде дел од власта без добиен мандат од граѓаните, без да се грижи за јавното здравје и националните интереси на државата.

Политички дилентатизам е ова на Мицкоски, да бара учество во Влада без мандат од граѓаните. Во ситуација на стабилно парламентарно мнозинство и функционална Влада која е формирана пред нешто повеќе од два месеци.

А ти Мицкоски ги загуби изборите, те казнија граѓаните и те оставија во опозиција. Затоа сега менуваш ставови од час во час, за да купиш ден повеќе во белиот дворец.

Политички аматеризам е во ситуација кога сите капацитети се во функција во борба против сериозната пандемија од коронавирусот, кога е потребна сериозност и одговорност Мицкоски да биде толку несериозен.

Бара предвремени избори, а бега од предвремените локални избори во Штип?

Ваквите ставови на Мицкоски веќе не доликуваат на политичка дебата, веќе нема никакво ниво, нема здрава логика и разум. Со него било каков разговор, дебатата е несериозна.

Наместо блефирање, Мицкоски треба да одговори дали им кажа Африм Гаши и Зијадин Села дека ќе го поништувал договорот од Преспа? Им даде ли алтернативи за членството во НАТО? Дали им предложи идеолошкото обединување да го најдат во одбивањето да се даде поддршка на Законот за јазици? Му раскажа ли на Села што бараше на 27 април во Собранието?

Мицкоски секој ден е се повеќе очаен. Затоа бега од изборно соочување, затоа што се плаши од граѓаните и нова казна за сите деструктивни политики.

Мицкоски, избори ќе има веќе во декември во Штип и тие ќе бидат 100% безбедни за здравјето на сите граѓани и учесници во изборниот процес. Осмели и се и учествувај, на власт не се доаѓа без мандат од граѓаните.

Последни вести