fbpx

Мицкоски, Марковски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ нанесуваат прави огромна штета врз здравствениот систем

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

ВМРО-ДПМНЕ се најголема закана и опасност за здравјето на граѓаните, послушникот на Христијан Мицкоски, Вело Марковски создава заблуда кај граѓаните во врска со опасноста од коронавирусот и истовремено ги поткопува сите напори за справување со кризата.

Маркоски застанува директно против препораката на СЗО за носење маска на отворено, која се применува во огромен број земји во светот и најави дека на Уставен суд ќе ја оспори мерката, бидејќи, според него, тоа било опасно за здравјето.

Според Марковски коронавирусот можеби и не постои, но посакува што повеќе граѓани да се разболат и смета дека нема потреба да се носи заштитна маска.

Со вакви и слични ставови Маркоски прави огромна здравствена штета во државата.

Од почеток на ковид кризата во земјата, од ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски граѓаните не видоа ништо друго освен неконструктивно делување, опструкции и критики кон сите кои даваат максимални напори во справување со вирусот во земјата.

Последни вести