fbpx

Недела неработен ден обезбедува заштита на работничките права и поголеми дневници

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Недела неработен ден е проект во низата проекти на Владата предводена од СДСМ кој ги унапредува работничките права.

Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од сите работници, а оние осум отсто кои денеска работат добиваат од 50 до 100 отсто повисоки дневници.

Со ова се реализира клучно ветување пред граѓаните дадено пред парламентарните избори во 2020 година.

Со недела неработен ден, се слеваат два отсто повеќе даноци кои ќе завршат во посебен фонд од кој ќе се инвестира во изградба на детски градинки.

СДСМ како одговорна државотворна партија продолжува со реализација на мерки политики кои значат заштита на работничките прави и повисок економски стандард за сите граѓани.

Последни вести