fbpx

Честитка на генералниот секретар Зечевиќ за Свети Сава: Заедно да го сочуваме богатството на различните култури

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Миле Зечевиќ по повод празникот Свети Сава, упати честитка до сите припадници на српската заедница во земјава и до сите православни христијани кои го слават денешниот празник.

„Во име на СДСМ и во мое име, до сите вас кои го празнувате денешниот празник Свети Сава упатувам срдечни честитки и ви пожелувам добро здравје и спокоен живот.

Ви посакувам празникот Свети Сава да го поминете во духовен мир со своите најблиски.

Да ги негуваме меѓусебние односи и различните култури. Да го сочуваме богатството на нашата заедничка татковина од традиции, култури и различности, каде припадниците на српската заедница даваат важен и постојан придонес.

Вредностите на меѓусебното разбирање, почитување и помагање што ги чуваме и негуваме нека бидат поттик за секој од нас.
Имајте убав празничен ден! Нека е за многу години Свети Сава!“ стои во честитката на генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ.

Последни вести