fbpx

ВМРО-ДПМНЕ не сака функционален и независен судски систем, затоа ја блокира Комисијата

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ подолг период се обидуваат на секаков можен начин да ја опструираат работата на Собранието, блокираат закони важни за граѓаните а блокираат и работа на собраниските комисии.

Работата на Комисијата за избори и именувања со месеци е закочена, а таа е важна за избор и именување на составите на важни државни институции.

Една од нив, секако е и Уставниот суд, важна, независна инситуција, која со месеци работи во нецелосен состав.

Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не сака функционален независен судски систем.

После пресудите и признанијата во Титиник, со коишто се потврди криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, правдата најмногу и смета на оваа опозициска партија.

Последни вести