fbpx

ВМРО ДПМНЕ блокира, од 87 закони дури 1/3 се закочени во комисија која ја води опозицијата

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Пратеничката на СДСМ Лолита Ристовска во рамките на денешната собраниска седница нагласи дека опозицијата ја блокира работата на собраниските комисии.

ВМРО ДПМНЕ блокира, од 87 закони, дури 21 се блокирани во комисијата за финансирање и буџет со која раководи опозицијата, истакна Ристовска, додавајќи дека тоа се закони кои допираат до граѓаните, до компаниите.

Таа наведе дека од опозицијата поднесува закон за наставници, а уште подобар таков закон е поднесен уште во април 2021 година, кој е благодарение на опозицијата е заглавен во собраниските лавиринти, поднесува закон за пензионери, а во моментот се работи на усогласување на методологијата за покачување на пензиите.

Треба да разговараме за многу други закони кои ги заглавува опозицијата, лицемерно е говорењето од ВМРО-ДПМНЕ дека постои провидност, оваа Влада работи предвидливо, успева да се справува, да ги менаџира кризите, да одговора на граѓаните со одредени мерки, да го намали ДДВ-то на електричната енергија, да инвестира во обновливи извори на енергија, порача пратеничката на СДСМ Лолита Ристова.

Последни вести