fbpx

Оставка од Мицкоски, советникот на Груевски кога се правеле криминалите со Плацеви на Водно

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Христијан Мицкоски да поднесе оставка, откако пресудите за случајот „Плацеви на Водно“ уште еднаш потврдија дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија.

Во предметот „Плацеви на Водно“, избеганиот Никола Груевски практично ја ограбил и ВМРО-ДПМНЕ. Парите ги перел со Белизе шеми и други криминални начини за да купи плацеви од 11 илјади метри квадратни за себе на Водно.

Шефот на Мицкоски, избеганиот криминалец Никола Груевски, е осуден на 7 години затвор, незаконски стеканиот имот му е конфискуван.

А Мицкоски, кој во периодот кога се правеле криминалите со плацевите на Водно бил советник на Груевски, а потоа и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, молчи.

Ниту Мицкоски, ниту неговата партија не се оградија од криминалот, не им се извинија на граѓаните, не побараа одговорност.

Единствената политичка агенда на Христијан Мицкоски сите овие години е како да ја кочи правдата, државата, за го одбрани криминалот на Никола Груевски.

После сето ова, после овие пресуди и признанија за криминал од енормни размери, Христијан Мицкоски треба да си поднесе оставка.

Криминалите на ВМРО-ДПМНЕ повлекуваат и политичка одговорност, политичари кои бранат криминал не може да добијат доверба од граѓаните.

Последни вести