fbpx

Митрески: Македонската иднина е европска, со македонски јазик, култура, идентитет и историска посебност

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Документот што ВМРО-ДПМНЕ деновиве го кине јасно наведува дека пратениците се обврзуваат и ја обврзуваат Владата за достојно да ја почитуваат определбата за безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот јазик, е тоа ВМРО-ДПМНЕ го искинаа, истакна координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески во своето обраќање.

„Македонската иднина е европска, со македонски јазик, култура, идентитет и историска посебност. Доста беа делби и поделби, доста беа делби и подбели на македонскиот јазик. Ние Македонците заедно со нашите сограѓани и Албанци и Турци и Роми и Власи и Срби и сите останати ќе продолжиме да се движиме напред кон европската иднина.

Пред нас е историска одлука да го продолжиме европскиот пат, да продолжиме кон членство во ЕУ како Македонци кои зборуваат свој македонски јазик, Македонци со свој посебен идентитет.“ порача Митрески.

Митрески посочи дека не е првпат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштаат салата на Собранието кога се носат важни одлуки и ги повика да се применат и да мислат на граѓаните.

„Не е првпат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да бегаат од салата. Зборуваа против Договорот за добрососедство и избегаа, зборуваа против Преспанскиот договор и избегаа, зборува против промена на Уставот и избегаа. И денеска и овие два дена не зборуваат туку свират затоа што сите нивни лаги се потопени, затоа што немаат поддршка од граѓаните кои грубо ги излажаа.

Но, без разлика на се, ги повикувам нека преспијат, нека си ги анализираат своите грешки и нека се променат. Нека не остануваат во минатото, нека мислат за иднината и подобар живот на сите граѓани.“ порача Митрески во своето обраќање.

Последни вести