fbpx

ВМРО-ДПМНЕ да покаже заложби за владеење на правото и градење институции што ќе се борат против криминалот

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е одлучен и посветен во најбрз можен рок да се донесе Законот за јавно обвинителство, со единствена цел да се обезбеди до крај правната држава и да не се дозволи да се бега од одговорноста. 

Граѓаните се изморени од одложувања на решенијата и бараат правда, веднаш, а партиите и пратениците, особено опозицијата не смеат да одолговлекуваат ни ден повеќе. 

Ја повикуваме опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ да покаже заложби за владеење на правото и за градење силни правосудни институции кои бескомпромисно ќе се борат против криминалот и корупцијата, на сите нивоа во општеството. 

Предлог законот за Јавното обвинителство поднесен од Владата влезе во собраниска процедура и очекуваме суштинска дискусија од сите политички партии и пратенички групи во интерес на граѓаните, правдата и напредокот во евроинтеграциите.

Остануваме посветени на искрен и принципиелен дијалог кој ќе донесе резултат во интерес на државата.

 

 
Последни вести