fbpx

ВМРО-ДПМНЕ фатени во лага, нема тендер за набавка на мемографи, по 11 години пустош, здравството се унапредува во корист на пациентите

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

 

Нов ден, нова лага од белиот дворец.

Во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува, секојдневно се шират лаги и невистини.

ВМРО-ДПМНЕ партијата која заради бизнис и криминални интереси го урниса здравството, денеска шири невистини и е против унапредување на здравствениот систем и подобра грижа за граѓаните.

Министерството за здравство официјално и јавно ги демантира лагите изнесени на денешната прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ, нема тендер како што лажно наведува оваа партија.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција потврди дека нема простор за интервенција во јавните набавки на Министерството за здравство со што се потврдува дека нема сомнителни тендери.

Имено, сомнителните тендери, криминали и високи провизии се одлика на ВМРО-ДПМНЕ и завршија со нивното заминување во опозиција.

По сиот пустош што го направи за 11 години во здравството, ВМРО-ДПМНЕ денес не може да се помири со тоа што се зголемува грижата за пациентите и со тоа што сите средства во здравството се со цел подобри, навремени и квалитетни здравствени услуги за граѓаните.

Скопје, 14.07.2019
ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИИ СО ЈАВНОСТА
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

Последни вести