fbpx

Честитка на Зечевиќ: Значењето на Велигден испраќа силна порака, да правиме добри дела и да работиме за светла иднина на целиот наш народ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Генералниот секретар на СДСМ Миле Зечевиќ Вардарски, по повод големиот христијански празник Велигден, упати честитка до сите православни христијани, како и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и светиот Архиерејски Синод.

„За многу години Велигден!

На сите православни христијани им го честитам големиот празник, посакувам да го минат во добро здравје, спокој и мир, заедно со своите најблиски.

Значењето на Велигден е силна порака дека животот ја победува смртта со добри дела, човечност, љубов и цврста верба. Стремежот за подобро утре, праведен и правичен свет е толку силен што поттикнува и сопствена жртва за општо добро.

Како што значењето на Велгиден буди надеж во новите почетоци, со меѓусебно почитување, да подаваме рака, да правиме добри дела и да работиме за подобро утре, за светла иднина на целиот наш народ.

Христос Воскресна, навистина воскресна!“ стои во честитката на генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски.

Последни вести