fbpx

ВМРО-ДПМНЕ и Левица се против сите стратешки одлуки, коридорите се национален интерес

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Изградбата на Коридорот 8 и Коридорот 10-д е стратешки проект од национален интерес.

Ги поврзуваме градовите, ја поврзуваме нашата држава со околните држави, со Европа и светот со модерна патна инфраструктура.

Тоа носи придобивки за граѓаните, за државата, но и за македонската економија.

Иако законските постапки за реализација на овој проект траат веќе 2 години, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски упорно водат хајка против стратешкиот проект.

Нема никаква промена во ВМРО-ДПМНЕ, тоа е партијата која што секогаш блокира и се противи на секоја важна, стратешка одлука на земјава.

Со невистини, лаги и извртување на факти ВМРО-ДПМНЕ и Левица водат хајка против изградба на коридорите и против американската компанија Бехтел.

ВМРО-ДПМНЕ во заложништво на Левица идентично се однесуваше и за Францускиот предлог за почетокот на преговорите со ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица вака се однесуваа и против Преспанскиот договор со којшто станaвме членка на НАТО.

Буквално за секоја стратешка одлука важна за земјата ВМРО-ДПМНЕ била и е на погрешната страна.

ВМРО-ДПМНЕ е партијата симбол на криминал, корупција, провизии од автопати, и од криминалниот Скопје 2014.

СДСМ нема да дозволи оваа режимска партија сега помогната од проруската Левица да создаде нов хаос како со автопатот Охрид – Кичево.

Последни вести