fbpx

Рамо до рамо во Охрид и Петровец: СДСМ се грижи за земјоделците, рекордна исплата на субвенции

Facebook
Twitter
LinkedIn

Соопштение за јавност

Претседателот на комисијата за земјоделство на СДСМ Трајан Димковски и портпаролката Богданка Кузеска денеска беа во Охрид, како дел од теренските активности на партијата „Рамо до рамо, до победа“.

Димковски пред граѓаните истакна дека СДСМ како одговорна партија постојано вложува во земјоделството, креира мерки и решенија заедно со земјоделците со цел земјоделците да бидат мотивирани да го зголемат своето производство.

-Повеќе нема уценување и понижување на земјоделците, ние го почитуваме трудот на земјоделците, субвенциите се исплаќаат редовно и навремено. Во 2023 година имавме рекордна исплата на субвенции кон земјоделците, дополнително, воведовме нов модел на субвенционирање со кој за првпат воведовме авансна исплата на дел од субвенциите, истакна Димковски, и како пример за посветена грижа во земјоделството, ја истакна рекордната исплата на субвенции за произведен и предаден тутун, во висина од 26 милиони евра, рече Димовски.

Димковски нагласи дека државата е рекордер во регионот по искористеност на средствата од ИПАРД 2 програмата, а со новата ИПАРД 3 програма приближно 100 милиони евра неповратни европски средства се ставаат на располагање за инвестиции за модернизација на македонското земјоделство.

Ова се дел од директните придобивки од Европската унија, затоа мора да продолжиме по европскиот пат, порачаа Димковски.

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузевска зборуваше за хаосот и промашувањата коишто ВМРО-ДПМНЕ ги направи со автопатот Кичево-Охрид и додаде дека не смее да се дозволи тоа да им се случи и на коридорите 8 и 10д коишто се стратешки проекти.

-Против коридорите 8 и 10д се води политички мотивирана хајка полна со лаги, невистини и манипулации, само за да се спречи нивната изградба и да се создаде тензија. Охриѓани многу добро знаат за огромните штети што ВМРО-ДПМНЕ ги создаде со промашениот проект за автопатот Кичево – Охрид. Немаше предвидено приклучоци, надвозници, поради стар и несоодветен проект кој воопшто не соодведствува со реалната состојба на теренот. СДСМ ги санираше штетите, спроведе репроектирање, заштеди 95 милиони евра и ја продолжи изградбата. Зарем треба сега со новиот стратешки проект да се дозволи хаос и по 10 години да се чека на изградба? Не. Ние тоа нема да го дозволиме и покрај хајката што се води, рече Кузеска.

Рамо до рамо со граѓаните на Петровец денеска беа Магдалена Грашковска и Дарио Николовски, кои нагласија дека СДСМ се грижи за граѓаните и нивниот стандард, што се изразува со континуирано зголемување на платите и пензиите, минималната плата е зголемена на 20.175 денари, од одвај 9.000 денари во времето на ВМРО-ДПМНЕ, исполнето е ветувањето за просечна плата над 34.000 денари, овој март пензиите се зголемени за 8,4 отсто, а во септември сите 330.000 пензионери ги очекува ново покачување на пензиите.

Последни вести